Deratizācija


Deratizācija ir kompleksas, uz grauzēju (žurkas, peles, u.c.) iznīcināšanu vērstas darbības.

Deratizācija kļūst aktuāla vasaras beigās, kad jaunās grauzēju paaudzes sāk meklēt vietu pārziemošanai.

Izšķir dažādus grauzēju iznīdēšanas veidus: indes himikāti (pievilināšana ar barību), slazdi, lamatas ar līmi. Salīdzinoši ar šiem līdzekļiem, plaši reklamētie ultraskaņas līdzekļi ir pilnībā neiedarbīgi.

Lai deratizācija būtu efektīva, iznīcinošās darbības jāapvieno ar profilaktiskajiem pasākumiem, kas rada grauzējiem nelabvēlīgu priekš pārošanās un migu rīkošanas, kā arī to iekļūšanai telpās. Šajā nolūkā ventilācijas lūkām priekšā tiek piestiprināti metāla sieti, pagraba un bēniņu logi tiek iestikloti, piemāju teritorijās, pagrabos un grauzēju barošanās vietās (atkritumu tvertnes) tiek izlikta inde.


Dezinsekcija


Dezinsekcija- jebkādu kukaiņu iznīcināšana ar ķīmisko un bioloģisko līdzekļu palīdzību.

Dezinsekcijas metodes:
– Dezinsekcija ar mehāniskiem līdzekļiem:
Tiek izmantoti moskītu tīkli uz logiem un ap gultām, kā arī aizsargtērpi. Kukaiņus iznīcina ar elektrisko mušu pletņu un mušpapīru palīdzību.

  • Dezinsekcija ar bioloģiskiem līdzekļiem. Šis dezinsekcijas veids tiek izmantots mušu un odu kāpuru iznīdēšanai. Tam tiek izmantoti mikrobioloģiskie insekticīdi – entomopatogēno mikroorganismu un toksīnu sporas un toksīni.
  • Visbiežāk bioloģisko dezinsekcijas metodi izmanto nelielās ūdenstilpnēs, pagrabos un ar ūdeni pildītās telpās.
  • Dezinsekcija ar ķīmiskiem līdzekļiem paredz īpašu preparātu izmantošanu, kuru sastāvs katram posmkāju tipam ir atšķirīgs un arī to iedarbība uz kaitēkļiem ir atšķirīga


Dezinfekcija

Dezinfekcija un deodorizācija

Dezinfekcija – īpaši izstrādātas metodes cīņā ar mikrobiem un to maksimāla samazināšana apkārtējā vidē.

Deodizācija– nepatīkamu aromātu likvidēšana telpās.